מחלות כלי הדם

מחלות כלי הדם

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

מחזור הדם כולל שלוש מערכות הנושאות את הדם ברחבי הגוף: עורקים, ורידים ומערכת הלימפה. העורקים מעבירים דם מהלב אל הרקמות. הוורידים נושאים את הדם חזרה אל הלב. מערכת הלימפה אוספת מרקמות הגוף נוזלים מזינים ומעבירה אותם חזרה לוורידים, ובמקביל מסירה תאים פגומים ומרחיקה את הפסולת מהגוף.

מהי מחלת כלי דם?

מחלת כלי דם היא כל הפרעה המשפיעה על מערכת כלי הדם בגוף, כמו ורידים בולטים, דליות ברגליים או מפרצת.

מחלת כלי הדם נגרמת מבעיות כגון:

 • דלקת וחולשה של הוורידים והעורקים
 • הצטברות משקעים שומניים בכלי הדם

הצטברות המשקעים השומניים בכלי הדם מתרחשת ברוב המקרים לאורך זמן ממושך, מבלי שהגוף יציג תסמינים מיוחדים. זאת, עד שהפגיעה בעורקים או בוורידים מחמירה עד כדי כך שזרימת הדם לאיברים החיוניים נפגעת. התוצאה היא קשיי תנועה, כאבים ורקמות מתות.

מחלת כלי דם היא המבשרת הנפוצה ביותר של מחלות לב כליליות והתקפי לב. וכאשר היא משפיעה על העורקים בצוואר היא גורמת לשבץ.

מה מאפיין את מחלות העורקים?

שני סוגי העורקים העיקריים הקיימים בגוף הם עורקים כלליים ועורקים היקפיים (פריפריאליים).

 • העורקים הכליליים מעבירים דם ללב.
 • העורקים ההיקפיים מעבירים דם לשאר הרקמות ואברי הגוף.

איך נוצר הנזק בעורקים?

העורקים הכליליים וההיקפיים מכילים פלאק (חומרים שונים, כמו שומן וכולסטרול), אשר מצטבר על הדפנות הפנימיים של העירקים. כאשר שכבת פלאק זו ממשיכה להצטבר על דפנות העורק, היא מצרה אותו ומקשה על זרימת הדם, עד לחסימה מוחלטת של הזרימה.

במצב זה, רקמות הגוף לא יקבלו את אספקת הדם הנדרשת, ומצוקתן תבוא לביטוי בדרכים שונות, תלוי בעורק שבו מתרחשת חסימת זרימת הדם:

 • מחלת עורקים היקפית (PAD – Peripheral arterial Disease) – נחשבת לאחת ממחלות כלי הדם הנפוצות ביותר. מחלה זו נוצרת כאשר מתפתח נזק חמור הגורם לחסימה בעורקים ההיקפיים ברגליים. מצב זה מאופיין בכאבים בעת ההליכה, ועלול להוביל לכיב ולקטיעה.
 • חסימה בעורקים הכליליים – מצב שעלול לגרום להתקף לב ולכאבים בחזה (אנגינה).
 • חסימה בעורקים המספקים דם למוח – מצב שעלול לגרום לשבץ או למצב הנקרא ׳התקף איסכמי חולף (TIA – Transient Ischemic Attack).
 • מפרצת – מחלה המתרחשת כאשר חלה התרחבות של כלי הדם באבי העורקים.

עורק זה, כלי הדם העיקרי שיוצא מהלב, הוא העורק הגבוה ביותר מבין שאר עורקי הגוף. הוא עובר מעל הלב, מתפתל למטה אל עמוד השדרה, ומשם מתפצל הלאה. התרחבות כלי הדם באבי העורקים תוביל למפרצת באזור הבטן או החזה.

 • מפרצות קטנות יותר עלולות לגרום לסיכונים שונים כגון:
  • התרחבות כלי הדם עלולה לגרום ללחץ על איברים אחרים ולגרום לכאבים.
  • הצטברות של שכבת פלאק עלולה להתפתח באזור המפרצת.
  • היווצרות של קריש דם שהתנתק ונע לאזור אחר בגוף, עלול לגרום לסכנת חיים.

על מחלות ורידים – מה מאפיין את מחלות הוורידים?

תפקידם של הוורידים הוא להעביר דם מרוקן מחמצן, מהאיברים והרקמות אל הלב והריאות. שם הדם יחומצן מחדש.

החזרת הדם ללב נוטה להיות פסיבית והיא מתאפשרת על ידי התכווצויות המתחוללות בשרירי הזרועות והרגליים. מחלות הוורידים מתחלקות לשתי קטגוריות עיקריות: פקקת ואי ספיקה ורידית.

 • פקקת (thrombosis) – סתימה כתוצאה מקריש דם בוורידים

פקקת ורידים נגרמת בדרך כלל מקריש דם שנוצר בווריד בשרירי הרגל – בדרך כלל בשוק, בירך או באגן – וסותם את זרימת הדם בווריד. הסכנה האורבת מקריש דם בווריד היא האפשרות שלו לנוע הלאה, להגיע לריאות ולהפוך לתסחיף ריאתי.

בתוך כל אחד מוורידי הרגליים יש שסתום שמטרתו להניע את תנועת הדם כלפי כיוון אחד בלבד, למעלה אל הלב. השסתומים בנויים כך שיוכלו למנוע מזרם הדם ״להיכנע״ לכוח המשיכה, ולזרום בכיוון ההפוך, למטה.

אי ספיקה ורידית, כמו גם דליות ברגליים, הם מצבים שנוצרים בעקבות תקלה בשסתום הווריד ובאים לביטוי בורידים בולטים הנראים כמו קנוקנות השולחות זרועות סגולות מתחת לעור, או ככתמים בגוונים אדומים סגלגלים, המתהווים על פני העור.

אגירת דם בוורידים כתוצאה משסתומים פגומים תביא עם הזמן גם להתנפחויות, לבצקות ברגליים, ולאי ספיקת ורידים כרונית. החשש במקרה זה הוא שמצב הוורידים יביא גם לדליפת נוזלים לרקמות הרגליים והקרסוליים ולהחמרת המחלה.

מאמרים נוספים

זה הזמן להפסיק להזיע

חלק קטן מהאוכלוסייה סובל מתופעת ההזעה המוגברת. אלו הסובלים ממנה יודעים כי זה אינו מצב המתרחש בחודשי הקיץ בלבד, שבהם ממילא חם מאוד, אלא לאורך

כללי

חיזוק חוסר ביטחון עצמי

חוסר בביטחון עצמי תוצאה של ביקורת עצמית תמידית. ביקורת עצמית תפגע בביטחון העצמי ותתאפיין בחשיבה מעוותת שמטרתה לשמור עלינו מכישלונות או מפגיעה רגשית שתיצור דימוי