פריקת כתף

פריקת כתף

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

סרטי הקולנוע ההוליוודיים הציגו לא אחת סצנות פעולה מלהיבות ולא מציאותיות גם יחד, במרכזן לוחם הפשע הגיבור והחזק פורק את כתפו ובכדי להחזירה למקומו, טורק אותה בעוצמה על קיר או גזע עץ. אז אם זה מה שאתם חושבים שאתם יודעים על פריקת כתף, תשכחו מזה, כי במציאות הטיפול שונה לגמרי. לפחות הסיבה לפריקה המוצגת בסרטים נכונה באופן יחסי – מכה או חבלה משמעותית (נקראת גם "פריקה טראומתית"). הפגיעה מתרחשת באזור מפרק הכתף הגדול והעגול, ומצריכה טיפול מיידי. סיבה אפשרית נוספת לפריקה היא חוסר יציבות של הכתף על רקע גמישות יתר. היא נפוצה אצל צעירים, אינה כואבת כמו פריקה טראומתית ומטופלת לרוב באמצעות פיזיותרפיה.

אם נתקלתם באדם הסובל מפריקה (ואי אפשר שלא להבחין באדם שנאנק מכאבים ואוחז בכתפו) יש לפנותו מיד לחדר מיון, שם יחזיר הרופא המומחה את הכתף למקומה, לאחר טשטוש המטופל והחדרת חומר מרפה שרירים. במקרה של פריקת כתף חוזרת (קיים אצל שיעור מטופלים גבוה), מומלץ לבצע ניתוח אורתרוסקופי במהלכו ייתפר הקרע הקיים. מדובר בניתוח קצר ולא מסובך, שלאחריו ייתכן צורך בניתוח נוסף לייצוב הכתף במקרה של שבר משמעותי. ההחלמה אורכת בין מספר ימים למספר שבועות ואחוזי ההצלחה של הניתוח גבוהים במיוחד.

 

הסתיידות בכתף

פגיעה נפוצה נוספת באזור הכתף היא ההסתיידות, ממנה סובלים אלפי ישראלים, ואשר גורמת לכאבים בעצימות משתנה באזור הכתף, ועלולים להקרין לאזורים סמוכים נוספים. מגוון סיבות שונות עלולות ליצור הסתיידות בכתף, ביניהן חולשת שרירי מיצבי הכתף, יציבה לקויה, טראומה למבנים שריריים או גרמיים, עבודה גופנית בפוזיציה שאינה טבעית לגוף, פעילות ספורטיבית המאמצת את הכתף ללא חימום ראוי מראש ועוד.

הטיפול הראשוני המומלץ כנגד הסתיידות כתף כולל, לפני הכל, אבחון מדויק לגבי מקורה והסיבה להתרחשותה. חשיבות העניין נעוצה בצורך למנוע את הישנות המקרה, ולא רק לפתור את הבעיה הנוכחית. האבחון נעשה באמצעות אולטרסאונד ובדיקה מלאה להערכת מצב הכתף. אחרי שלב האבחון, יגיע תחילת הטיפול באמצעות טיפולים פיזיותרפיים, אשר באחוז ניכר מן המקרים פותר את הבעיה באופן זמני או קבוע. במידה ופתרון זה לא צלח, ישנה אפשרות של הזרקת קורטיזון או סוגי סטרואידים אחרים, אשר עשויים לפתור את הכאבים המוקרנים ואת הישנות המקרה פעם נוספת. רופאים רבים ממליצים לפתוח באופן מיידי בטיפול זה תוך כדי פסיחה על השלב הפיזיותרפי. נמליץ לבקש שלב טיפולי זה באופן ישיר וללא חשש. רפואה שלמה!

מאמרים נוספים

זה הזמן להפסיק להזיע

חלק קטן מהאוכלוסייה סובל מתופעת ההזעה המוגברת. אלו הסובלים ממנה יודעים כי זה אינו מצב המתרחש בחודשי הקיץ בלבד, שבהם ממילא חם מאוד, אלא לאורך

כללי

חיזוק חוסר ביטחון עצמי

חוסר בביטחון עצמי תוצאה של ביקורת עצמית תמידית. ביקורת עצמית תפגע בביטחון העצמי ותתאפיין בחשיבה מעוותת שמטרתה לשמור עלינו מכישלונות או מפגיעה רגשית שתיצור דימוי