סוגי אפתות

אפטות

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

רוב האנשים יסבלו מאפטות בפה בשלבים שונים בחיים, וחשוב להכיר את סוגי הפצעים

אפטות הינן פצעים בפה אשר גורמים לכאבים ואי נוחות רבה לכל מי שסובל מהם, כאשר כולם סובלים מסוג כזה או אחר של אפטות במהלך החיים. האפטות יכולות להופיע בכל חלל הפה- הלשון, החניכיים, החלקים הפנימיים של חלל הפה ועוד, כאשר ישנם כמה סוגים שונים של אפטות הנבדלים זה מזה בכמה פרמטרים.

אז אילו סוגי אפתות יש ומה ההבדלים ביניהן?

  • אפטה מינורית: זהו סוג האפטות הנפוצות ביותר, והן גם הפשוטות ביותר. אפטות מסוג זה הינן פצעים קטנים ביותר בפה, לרוב בצבע לבן או אדום, אשר אינם מגיעים בקבוצות של יותר מחמש בכל פעם. סוג זה של אפטות נוטה לעבור מעצמו בתוך כשבוע, כאשר הסובלים מאפטות אלו יחושו כאב קל ואי נוחות בימים אלו, אולם לא יסבלו בצורה משמעותית מהאפטות ולרוב לא יצטרכו להיעזר בתכשירים רפואיים לשם טיפול בהן.
  • אפטה מז'ורית: פצעים אלו משמעותיים יותר מהסוג המינורי, והם גם גדולים יותר וגם מכאיבים יותר. פצעים מסוג זה נפוצים יותר לאחר גיל ההתבגרות, מגיל 20 ומעלה, ולרוב הם מגיעים גם במקבצים גדולים אשר גורמים לכאבים בחלל הפה ולעיתים אף להצטלקות הרקמה באזורים אלו, כאשר הפצעים יכולים להישאר עד שישה שבועות במידה ולא מקבלים טיפול.
  • אפטה דמוית שלבקת: סוג זה הינו הנדיר ביותר והוא מצריך התערבות רפואית היות ולרוב הוא מעיד על בעיה עמוקה יותר מאשר האפטות. במקרים אלו נראה התקבצות של מאות או אלפי כיבים קטנים, אשר יגרמו כמובן גם כאבים לסובלים מהם וגם יחייבו טיפול רפואי בכדי להמשיך ולנהל אורח חיים רגיל.

הכרה של סוגי האפטות השונים מאפשרת לטפל בהן בצורה טובה יותר במידה והן מופיעות. אפטות עלולות לגרום לאי נוחות רבה למי שסובל מהן, ולכן חשוב לדעת כיצד לטפל בהן בצורה נכונה ויעילה. בכדי לעשות זאת, חשוב לזהות את סוג האפטה ולקבל את הטיפול המתאים ביותר עבורה, אשר יסייע בהחלמה מהירה מהמצב וחזרה לשגרה כמה שיותר מהיר.

מאמרים נוספים

זה הזמן להפסיק להזיע

חלק קטן מהאוכלוסייה סובל מתופעת ההזעה המוגברת. אלו הסובלים ממנה יודעים כי זה אינו מצב המתרחש בחודשי הקיץ בלבד, שבהם ממילא חם מאוד, אלא לאורך

כללי

חיזוק חוסר ביטחון עצמי

חוסר בביטחון עצמי תוצאה של ביקורת עצמית תמידית. ביקורת עצמית תפגע בביטחון העצמי ותתאפיין בחשיבה מעוותת שמטרתה לשמור עלינו מכישלונות או מפגיעה רגשית שתיצור דימוי